Logo

Strona Głowna

Informacje praktyczne

Informacje krajoznawcze

Targoszów dawniej i dziś

Wspomnienia mieszkańców

Wędrówki po Targoszowie i okolicach

Kapliczki targoszowskie

Ciekawostki i tajemnice

Kontakt

Księga Gości


Kapliczki przydrożne

Kapliczki przydrożne są spontanicznym wyrazem wiary mieszkańców. Budowane z różnych powodów i w różnych intencjach wpisały się w krajobraz niejednej polskiej miejscowości. Nie inaczej jest w Targoszowie. Znajdziemy tu wiele kapliczek, tych pamiętających dawne czasy jak i zupełnie nowych, drewnianych jak i murowanych. Zebraliśmy najważniejsze dane o każdej z nich i zamieściliśmy w naszym przewodniku.

Kapliczka postumentowa, pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej, Wierchy.

Kapliczka

Kapliczka murowana, otynkowana i pomalowana na biało, pokryta blachą. Wewnątrz znajduje się figura Matki Bożej Fatimskiej otoczona kwiatami, a na zewnątrz półeczka na znicze. Fundatorami kapliczki byli Tadeusz Wajdzik i Stanisław Palus, a wybudowana i poświęcona została w 1988 roku.

Kapliczka postumentowa, pod wezwaniem Matki Bożej, oś. Paczkówka.

Kapliczka

Kapliczka wykonana jest z kamienia i wymurowana na planie ostrosłupa. Kapliczkę zwieńcza kamienny daszek, pod którym znajduje się figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, przyozdobiona kwiatami. Kapliczkę wybudowali w 2000 roku: Bogdan Probierz, Andrzej Dyduch i Czesław Trzop.

Kapliczka postumentowa, pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej, oś. Paczkówka.

Kapliczka

Kapliczka wykonana jest z cegły i otynkowana. Otoczona jest drewnianym płotkiem, a wokół niej rosną kwiaty i krzewy jałowca. Na przedzie kapliczki lampion, do którego możemy znicz, a w szczycie płaskorzeźba Chrystusa Frasobliwego. Wewnątrz figura Matki Bożej Fatimskiej otoczona kwiatami. Kapliczkę wybudowali 1975 roku Piotr Bania i Tadeusz Micor. W tym samym roku została ona poświęcona.

Kapliczka szafkowa, pod wezwaniem Matki Bożej, oś. Paczkówka.

Kapliczka

Kapliczka wykonana z drewna umieszczona na drewnianym słupie przyozdobionym sztucznymi kwiatami. W środku znajduje się figurka Matki Bożej stylistycznie zbliżona do Matki Bożej Łaskawej, a po bokach na półeczce otaczają ją dwa aniołki. Budowniczymi kapliczki byli Józef i Stanisław Kachel. Kapliczkę odnowiono w 2004 roku.

Kapliczka szafkowa, pod wezwaniem Matki Bożej Gromnicznej, oś. Paczkówka.

Kapliczka

Kapliczka wykonana z drewna umieszczana na słupie wybudowanym z kamienia, otoczona cegłami i pokryta dachówką. Przed kapliczką znajduje się półka na kwiaty i znicze. Wewnątrz kapliczki znajduje się figurka Matki Bożej Gromnicznej i figurki dwóch aniołków. W 2001 roku wybudowali ją Janusz Okruta i Franciszek Brańka.

Kapliczka postumentowa, pod wezwaniem Chrystusa Frasobliwego, oś. Snokówka.

Kapliczka

Kapliczka wykonana jest z kamienia, otynkowana i pomalowana na biało. Daszek pokryty jest gontem, a od strony frontowej w klepkach wycięty został krzyż. Wewnątrz znajduje się drewniana figura Chrystusa Frasobliwego. Kapliczkę wybudowali w 1996 roku Wiesław i Bogusław Wątroba.

Kapliczka postumentowa pod wezwaniem Chrystusa Frasobliwego, Pod Palenicą.

Kapliczka

Kapliczka jest murowana i pomalowana, lekko pochylona w prawo, ogrodzona drewnianym płotkiem przyozdobionym sztucznymi kwiatami. Na przedniej ścianie kapliczki widnieje tabliczka z informacjami o budowniczych - byli to Antoni i Wiktor Bargiel, oraz o roku wystawienia - 1936. W kapliczce znajduje się gliniana figurka Chrystusa Frasobliwego. Figurę otaczają z lewej i prawej strony dwa zwrócone do siebie anioły. Pod figurą mały obrazek z papieżem Janem Pawłem II oraz złota róża. Całość zdobi wieniec z małych różyczek. Na szczycie kapliczki znajduje się krzyż, a przed kapliczką ławeczka oraz stojak na znicze.

Kapliczka słupowa pod wezwaniem Huberta, Pod Palenicą.

Kapliczka

Kapliczka wykonana jest z drewna, a umieszczona została na drewnianym słupie. Jej autorem jest K. Mandon. Pod małym daszkiem w drewnie została wyryta data wykonania - 2000 r., a pod figurą napis "Błogosław naszym powrotom". Figura przedstawia Huberta w stroju myśliwskim, który w lewej dłoni ma łuk, a prawą błogosławi myśliwym. U stóp Huberta leży jeleń.

Kapliczka postumentowa, pod wezwaniem Matki Bożej, oś. Sikorówka.

Kapliczka

Dokładnej daty powstania tej kapliczki nikt nie może określić, lecz przypuszcza się, została wybudowana w XVIII wieku, jest więc jedną z najstarszych kapliczek w tym regionie. Kapliczka zbudowana jest z kamienia, otynkowana i pokryta dachówką. Na szczycie kapliczki znajduje się kamienna wieżyczka z metalowym krzyżem, w którym umieszczona jest figurka Chrystusa Frasobliwego. W szczycie także znajduje się figura Matki Bożej. Po prawej stronie umieszczony jest kociołek na wodę święconą, nad którym widnieje płaskorzeźba Anioła Stróża, niegdyś zamurowana. Wewnątrz umieszczony jest obraz Matki Bożej Królowej Anielskiej. Pod obrazem stoją dwie figury Jezusa upadającego pod krzyżem. Rok powstania jednej to 1828. Na wewnętrznych ścianach kapliczki namalowane są cztery freski przedstawiające Antoniego, Michała Archanioła, oraz Piotra i Pawła. Na kamiennej posadzce ustawione są dawne, zdobione lichtarze. Przed 50 laty kapliczkę nawiedził bp Karol Wojtyła. Przyjechał z wizytą duszpasterską do parafii i z tejże okazji miał odwiedzić chorych. Jednym z wybranych był mężczyzna mieszkający niedaleko kapliczki. Podczas rozmowy z mieszkańcami przed kapliczką Wojtyła powiedział: "Leskowiec to moje góry".

Kapliczka szafkowa, pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej, oś. Wieczorki.

Kapliczka

Kapliczka wykonana jest z drewna i zawieszona na drzewie. Wewnątrz znajduje się figura Matki Bożej Fatimskiej, a po bokach na zewnątrz kapliczki figurki dwóch aniołków. przyozdobiona jest sztucznymi kwiatami.

Kapliczka postumentowa, pod wezwaniem Matki Bożej, oś. Wieczorki.

Kapliczka

Kapliczka została wystawiona pod koniec XIX wieku przez górników wydobywających rudy żelaza. Podobnie jak kapliczka na Groniku jest ona wotum za ocalenie górników zasypanych w szybie. Kapliczka wykonana z piaskowca, obecnie jest otynkowana i pomalowana na biało. W ten sposób został zakryty napis, który został wyryty w kamieniu. We wnęce kapliczki obecnie znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej i figurka Matki Bożej Łaskawej.

Kapliczka kolumnowa, pod wezwaniem Św. Barbary, Góra Gronik.

Kapliczka

Kapliczka znajdująca się na górze Gronik (530 m n.p.m.) została wybudowana w 1896 roku. Wykonana jest z piaskowca. Na kolumnie znajdują się płaskorzeźby Św. Barbary i innych świętych, a na szczycie kolumny pod metalowym daszkiem umieszczona jest kamienna figura Matki Bożej. Kapliczkę wybudowali pracujący w tym rejonie górnicy rud żelaza jako wotum za ocalenie i podziękowanie za opiekę swojej patronce o czym świadczy napis "Fondatorowie Wojciech Płonka, Jan Fluder i wszyscy gurnicy, R.P. 1896".

Kapliczka szafkowa, pod wezwaniem Św. Józefa, oś. Płonkówka.

Kapliczka

Kapliczka wykonana jest z drewna, a okuta blachą i pomalowana na brązowo. Stoi ona na betonowym słupku, przyozdobionym sztucznymi kwiatami. Wewnątrz kapliczki znajduje się figura Św. Józefa z Dzieciątkiem, a po jej bokach znajdują się figurki aniołów i sztuczne kwiaty.

Kapliczka postumentowa, pod wezwaniem Matki Bożej, oś. Pagórek.

Kapliczka

Około 1940 roku mieszkaniec Targoszowa Grzegorz Legut postawił na słupku niewielką kapliczkę. Przetrwała ona do 1994 roku. Rok wcześniej wnuk Grzegorza Leguta - Józef Bargiel uległ wypadkowi. Z wdzięczności za ocalenie życia postanowił on wybudować nową, większą kapliczkę. Przy budowie sam nie mógł pracować, gdyż został sparaliżowany i porusza się na wózku inwalidzkim. Pomagali sąsiedzi. Prace murarskie wykonywał Tadeusz Legut, natomiast dach blachą pokrył Józef Brańka.
Kapliczka nie jest może architektoniczną perłą, ale znaczenia dodaje jej fakt, iż pełni rangę symbolu. Wystrojem zajęła się żona Józefa Bargiela. Wewnątrz kapliczki znajduje się obraz namalowany farbami olejnymi przez Leszka Leguta z Karpacza. Na obrazie widnieje Matka Boska z różańcem i ocalony Józef Bargiel. Kapliczka została poświęcona 10 października 1994 roku. Do dnia dzisiejszego w kapliczce odprawiane są nabożeństwa okolicznościowe z udziałem księdza, a opiekę nad nią sprawują matka i żona Józefa Bargiela. Kapliczce dodaje uroku otaczająca zieleń, ozdobne krzewy i kwiaty. Dniem i nocą pali się tam lampka symbolizująca iskrę nadziei i życia.

(Edyta Banak)

Kapliczka szafkowa, pod wezwaniem Matki Bożej, oś. Rola.

Kapliczka

Kapliczka wykonana jest z drewna, pomalowana na brązowo i zawieszona na ścianie domu. Wykonana została w 2005 roku. Wewnątrz znajduje się figura ukoronowanej Maryi z Dzieciątkiem przyozdobiona sztucznymi kwiatami.

Kapliczka postumentowa, pod wezwaniem Chrystusa, oś. Rola.

Kapliczka

Kapliczka wykonana jest z kamienia, a pokryta dachówką. Znajduje się ona w lasku na tzw. "Herbie". Nie wiadomo kiedy i kto ją wybudował. W środku znajduje się drewniany obraz Matki Bożej Bolesnej malowany farbami (odnowił go Janusz Olenderek), oraz kilka obrazów przedstawiających Maryję i Jezusa, a także figurka Maryi. Najstarszą figurą jest figura przedstawiająca Jezusa upadającego pod krzyżem, pochodząca z 1815 r., a wykonana przez Jana Kacenę z Krzeszowa. Niegdyś odprawiano przed nią msze święte.

Kapliczka szafkowa, pod wezwaniem Jezusa, Na Krzyżowych Drogach.

Kapliczka

Kapliczka drewniana, zwieńczona metalowym krzyżykiem. Zawieszona jest na drzewie w lesie na rozstaju kilku dróg. W środku znajduje się metalowy krzyż z Jezusem i figurki: Maryi, Anioła i Jezusa upadającego pod krzyżem. Kapliczka przyozdobiona jest kwiatami. Nie wiadomo kiedy została wykonana.

Krzyż drewniany, Góra Leskowiec.

Kapliczka

Na szczycie Leskowca postawiony jest drewniany krzyż milenijny o wymiarach około 6m wysokości i 2m rozpiętości, na którym widnieje tabliczka z okolicznościową inskrypcją o treści: "Kto Krzyż Odgadnie Ten Nie Upadnie, A.D. 2000, Parafia Krzeszów". Jest to trzeci w kolejności krzyż stojący na tej górze. Pierwszy postawiono w 1900 roku, drugi istniał w okresie międzywojennym, trzeci osadzono w 2000 roku.

Kapliczka postumentowa, pod wezwaniem Matki Bożej,obok schroniska PTTK "Pod Leskowcem".

Kapliczka

Kapliczka murowana, wykonana jest z kamienia, daszek zwieńcza metalowy krzyż, a we wnęce znajduje się figura Matki Bożej. Kapliczka prawdopodobnie została wybudowana w tym samym czasie co schronisko. Obecnie opiekują się nią gospodarze schroniska PTTK Państwo Lizakowie.

Sanktuarium górskie na Groniu Jana Pawła II.

Kapliczka

Kaplica, dzwonnica, pomnik Jana Pawła II, droga krzyżowa i kilka kapliczek wchodzą w skład "Sanktuarium Górskiego". więcej informacji - tutaj.

 

flaga UniiNiniejsza strona została zrealizowana przy wsparciu Wspólnoty Europejskiej w ramach Programu MŁODZIEŻ. Treści tego projektu niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko Wspólnoty Europejskiej, czy Narodowej Agencji i instytucje te nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

 

na początek/strona głowna/kontakt

Strona administrowana przez Babiogórskie Stowarzyszenie "Zielona Linia"

 

Kurier Stryszawski Online"

Ośrodek "Mandala"

Schronisko " Pod Leskowcem"

Babiogórskie Stowarzyszenie "Zielona Linia"

Wikipedia - Internetowa Encyklopedia

Strona naszych sąsiadów - Kukow.pl

Pobierz Firefoksa!

Pobierz Open Office

Portal o Beskidach

Nakarm głodne dziecko!


Materiały do strony zebrali:
(w kolejności alfabetycznej)
Edyta Baniak,
Kinga Bańdura,
Joanna Bargiel,
Sylwia Bargiel,
Krzysztof Bury,
Łukasz Elżbieciak,
Dorota Iciek,
Katarzyna Iciek,
Piotr Iciek,
Marta Krzeszowska,
Katarzyna Kudzia,
Ewelina Małysa,
Paweł Małysa,
Ewa Okruta,
Katarzyna Okruta,
Anna Palichleb,
Mateusz Płonka,
Ewa Pyka,
Joanna Pyka,
Marta Pyka,
Maciej Targosz,
Karolina Wątroba,
Marcin Wątroba

Tekst: Łukasz Elżbieciak, Piotr Pochopień. Zdjęcia: Łukasz Elżbieciak, Monika Zawada-Miska oraz archiwum. Wykorzystanie materiałów z tej strony bez zgody autorów zabronione.